Aktywny wypoczynek

Posted on

Aktywny wypoczynek wymaga od nas trochę wysiłku fizycznego, ale różniącego się znacznie od tego wysiłku, jaki musimy włożyć w codzienną pracę i obowiązki. Aktywny wypoczynek to forma rekreacji ruchowej, którą wykonujemy w czasie wolnym od pracy, nauki i wszelkich czynności związanych z codziennością.

Znaczą role w przekazywaniu wzorców aktywnego wypoczynku odgrywa rodzina i grupa rówieśników. Organizacją wolnego czasu dzieci i młodzieży zajmują się różnego rodzaju instytucje, stowarzyszenia, organizacje młodzieżowe i społeczne takie jak szkoły, kluby osiedlowe, młodzieżowe domy kultury i inne. Oferują one wiele ciekawych form aktywnego wypoczynku. Aktywny wypoczynek, czyli rekreacja ruchowa ma na celu przede wszystkim odnawianie sił fizycznych i psychicznych człowieka z pomocą przeróżnych form aktywności fizycznej, ale innych niż wynikające z obowiązków dnia codziennego.

Jest to więc rozwijanie aktywności nie wynikającej z obowiązków edukacyjnych, zawodowych, rodzinnych, społecznych oraz potrzeb bytowych. Rekreacja ma najczęściej charakter dobrowolny i stanowi jednocześnie wspaniałą rozrywkę, jednak trzeba zaznaczyć, iż nie ma w niej miejsca na jakąkolwiek rywalizację. Rekreacja ruchowa wiąże się także z turystyką wypoczynkową. W skład związków zachodzących między nimi wchodzą np. wyjazdy na narty, snowboard, jazdy konne, wycieczki rowerowe, spacery. Aktywny wypoczynek to najskuteczniejszy, a także najtańszy sposób walki o nasze zdrowie. Aktywny wypoczynek niesie za sobą same korzyści dla naszego zdrowia m.in. poprawia się struktura naszych mięśni, które w rezultacie stają się elastyczne i sprężyste. Lepiej nam się oddycha, gdyż poprawia się krążenie, wszystkie tkanki są zaopatrzone w tlen.

Do wartości, jakie niesie aktywny wypoczynek na pewno możemy zaliczyć wartość zdrowotną, kształcącą i wychowawczą, gdyż wyrabia się określone postawy wobec aktywnego wypoczynku, a także wartość rozrywkową, gdyż aktywny wypoczynek to niekiedy wspaniała zabawa dla wszystkich. Aktywny wypoczynek to również wspaniałe rozwiązanie dla całej rodziny, która poprzez wspólną aktywność fizyczną dobrze się bawi. Dzieci rozwijają w sobie dobre nawyki, kształcą myślenie i pamięć, mają większą odporność na stres, a także bardziej się do nas zbliżają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *