W góry czy nad morze?

Posted on

Kiedy nadchodzą wakacje, każdego zwykle dopada nurtujące pytanie. Wyjechać w góry czy nad morze? Obie opcje mają swoich zwolenników. Ktoś kto mieszka na południu kraju, bliżej będzie miał do urokliwych gór, a ten, który zamieszkuje północne obszary Polski – nad piękne polskie morze. Lokalizacja ma duży wpływ na miejsce wypoczynku ze względu na czas i koszty przejazdu.

Kolejną rzeczą, która ma istotne znaczenie na to gdzie dana osoba wyjedzie jest hobby, zainteresowania i umiejętności. Jeden uwielbia pływać, a drugi preferuje wycieczki piesze w góry. A problemy zdrowotne urlopowicza? Osoba z niedoczynnością tarczycy, astmą, alergią albo z nadciśnieniem z całą pewnością wybierze się nad morze ponieważ tam jest więcej jodu i panuje łagodny klimat. Jeśli chodzi o pogodę to teoretycznie na południu w lecie jest cieplej ale pogoda bywa zmienna.

Natomiast nad morzem występują zimne wiatry. Jeśli ktoś ma ochotę wypocząć nad morzem bardziej opłaca mu się spędzić wakacje w krajach zagranicznych. Cena takiej podróży nieznacznie różni się od wypoczynku w Polsce, a przynajmniej piękna pogoda jest zagwarantowana. Kolejna kwestia to dzieci, które wolą zabawę na piasku i kąpanie się w morzu niż męczące chodzenie po górach. Jeśli już osoba zdecyduje się na to, w który obszar Polski wyjechać, zostaje mu wybór miejscowości. Jeśli chodzi o wyjazd nad morze, w Świnoujściu można zobaczyć najwyższą latarnię morską w Europie.

W Międzyzdrojach istnieje Rezerwat Żubrów, a w Trzęsaczu znajdują się ruiny kościoła gotyckiego. Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowane jest w Niechorzu, a morski port handlowy – w Kołobrzegu. Wiele zabytków można też zwiedzić w Darłowie, a w Sopocie pospacerować po słynnym molo. Jeśli jednak ktoś wybierze góry również ma szeroki wybór miejscowości turystycznych. Najsłynniejsze miejsce – Zakopane z najwyższym szczytem w Polsce.

W Krynicy-Zdrój warto zobaczyć Muzeum Nikifora, piękny deptak i szlak architektury cerkiewnej. Wspaniała atrakcja to także spływ Dunajcem. Polanica Zdrój to uroczy Park Zdrojowy, deptak miejski, hala spacerowa, Teatr Zdrojowy oraz Pijalnia Wód Mineralnych. Jeżeli ktoś woli Karkonosze – Jelenia Góra będzie dla niego odpowiednim miejscem. Stare Miasto i Zamek Chojnik zachwyci niejednego urlopowicza. Bez względu na to gdzie ktoś zdecyduje się wyjechać, nad morze czy w góry, w każdym zakątku Polski znajdzie coś co z pewnością mu się spodoba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *